"Naxçıvan Bank"ın kredit portfeli "Kapital Bank"a ötürüldü
Azərbaycanın yeganə regional bankı "Naxçıvan Bank" ASC-nin kredit portfeli "Kapital Bank" ASC-yə ötürüldüyü bildirilib.
Qeyd edilir ki, bununla bağlı məlumatı Azərbaycan Mərkəzi Bankından (AMB) təsdiqləyiblər.
Bununla belə, tənzimləyici qurum bəyan edib ki, portfelin satılması "Naxçıvan Bank"ın lisenziyasının ləğv ediləcəyi demək deyil: "Bu, bankın biznes strategiyasına daxil olan məsələlərdəndir. "Naxçıvan Bank"ın maliyyə dayanıqlığı göstəriciləri AMB-nin müəyyən etdiyi requlyativ tələblər çərçivəsindədir, Bankın lisenziyasının geri çağırılması gündəmdə deyil".
Xatırladaq ki, “Naxçıvan Bank” 2008-ci ildə yaradılıb. Onun nizamnamə kapitalı 94 milyon manatdır. Bankın səhmlərinin 63,66%-i Hüseyn Məmmədova, 26,52%-i Rüfət Məmmədova (Müşahidə Şurasının üzvü), 9,82%-i isə Binnət Novruzova (Müşahidə Şurasının sədri) məxsusdur.
30 sentyabr 2023-cü il tarixində "Naxçıvan Bank" ASC-nin kredit portfeli (müştərilərə verimiş kreditlər) 202 milyon 500 min manat təşkil etmişdi. Xalis kreditlər isə 196 milyon 990 min manat olmuşdu.
30 sentyabr 2023-cü il tarixində "Naxçıvan Bank" ASC 302 milyon 481 min manat cəmi aktivlərə malik idi.