Qurğuşun külçələr istehsal edən Azərbaycan şirkəti yarımillik maliyyə göstəricilərini açıqladı
Qurğuşun tullantıların utilizasiyası, qurğuşun külçələrin istehsalı və ixracı ilə məşğul olan "Az-Lead" şirkəti 2023-cü ilin birinci yarısını (yanvar-iyun) 570 min dollar xalis mənfəət ilə başa vurub. Qeyd edək ki, "Az-Lead" MMC 2021-ci ili 1 miylon 579 min dollar, 2022-ci ili 1 milyon 598 min dollar xalis mənfəət ilə bağlamışdı.
Marja.az Şirkətin yarımillik hesabatına istinadən xəbər verir ki, 2023-cü ilin birinci yarısınında "Az-Lead" şirkətinin satışdan gəlirləri 4 milyon 691 min dollar olub.
2022-ci ildə "Az-Lead" şirkətinin satışdan gəlirləri 11 milyon 454 min dollar təşkil etmişdi.
Əgər 2023-cü ilin ikinci yarısında "Az-Lead" şirkətinin satış və mənfəət dinamikası ilin birinci yarısındakı məbləğlər civarında olarsa, onun gəlirləri və mənfəəti 2023-cü ildə 2022-ci illə müqayisədə düşə bilər.
Qurğuşun külçələr satan "Az-Lead" MMC 100% "İndart Holding"MMC-yə məxsusdur.
Qeyd edək ki, "Az-Lead" şirkəti istiqraz buraxılışı yolu ilə investorlardan illik 13% dərəcəsi ilə 1 milyon manat borc alıb.
Həmçinin, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) da “Az-Lead” şirkətinə 4,2 milyon ABŞ dollarına qədər kredit ayıracağı barədə məlumat açıqlanmışdı.
30 İyun 2023-cü il tarixində "Az-Lead" MMC 5 milyon 87 min dollar cəmi aktivlərə malik olub. Şirkət 2022-ci ilin sonunda 5 milyon 943 min dollar cəmi aktivlərə malik idi.