Azərbaycanda hotellərdəki yerilərin 80%-ə yaxını istifadəsiz qalıb
2023-cü ildə mehmanxana (hotel) və mehmanxana tipli obyektlərin birdəfəlik tutumundan istifadə 20,1 faiz səviyyəsində olmuşdur (2022-ci ildə 15,7 faiz). Qısası, hotellərin birdəfəlik tutumunun 79,9%-indən istifadə olunmayıb.Dövlət Statistika Komitəsi 2023-cü ildə mehmanxana (hotel) və mehmanxana tipli obyektlərin fəaliyyəti haqqında məlumatları açıqlayıb.
Əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin keçirdiyi gecələmələrin sayı 2022-ci illə müqayisədə 33,7 faiz artaraq 1 milyon 864 min olmuşdur ki, bu da ümumi gecələmələrin 54,5 faizini təşkil edir. Gecələmələrin ümumi sayının 15,2 faizi Rusiya Federasiyası, 10,3 faizi Hindistan, 9,7 faizi Səudiyyə Ərəbistanı, 7,8 faizi Türkiyə, 7,3 faizi Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, 3,7 faizi Küveyt, 3,6 faizi İsrail, 2,9 faizi ABŞ, 2,9 faizi Qazaxıstan, 2,9 faizi Böyük Britaniya, 2,2 faizi Özbəkistan, 2,0 faizi Pakistan, 1,9 faizi Çin, 1,8 faizi Gürcüstan, 1,5 faizi Almaniya, 1,2 faizi İtaliya, 0,9 faizi Qətər, 0,8 faizi Ukrayna, 0,7 faizi Belarus, 0,7 faizi Fransa, 0,6 faizi İran, 0,6 faizi Bəhreyn, 0,5 faizi Oman, 0,5 faizi Polşa, 0,4 faizi Niderland, 17,4 faizi isə digər ölkələrin vətəndaşlarının payına düşmüşdür.
2023-cü ildə mehmanxana (hotel) və mehmanxana tipli obyektlərin birdəfəlik tutumundan (yerlərin sayı) istifadə 20,1 faiz səviyyəsində olmuşdur (2022-ci ildə 15,7 faiz). Bu göstərici Şabranda 51,4 faiz, Naftalanda 44,1 faiz, Beyləqanda 29,9 faiz, Bakıda 29,8 faiz, Qubada 27,4 faiz, Lənkəranda 25,7 faiz, Ağcabədidə 22,8 faiz, digər şəhər və rayonlarda isə ölkə üzrə orta göstəricidən aşağı olmuşdur.