Kamaz şirkətinin gəliri və xalis mənfəəti artıb
Rusiyanın mühasibat uçotu standartlarına görə, 2023-cü ildə Kamaz şirkətinin xalis mənfəəti 12,7 milyard rubl təşkil edib.
Marja.az xəbər verir ki, hesabat dövründə şirkətin gəliri 33,2% artaraq 354,7 milyard rubla çatıb.
Avtomobil istehsalçısı gəlir artımını daxili bazarda yük avtomobillərinin satışının dinamikası, K5 yük maşınlarına tələbatın artması, eləcə də sərnişin nəqliyyat vasitələrinin (avtobuslar və elektrobuslar) satışının artması ilə əlaqələndirib.
"Şirkətin fəaliyyəti nəticəsində 12 milyard 703 milyon rubl xalis mənfəət əldə edilib ki, bu da 2022-ci illə müqayisədə (5 milyard 387 milyon rubl) 2,4 dəfə çoxdur", - Kamaz qeyd edib.
Ümumilikdə, 2023-cü ildə şirkət təxminən 53 min ədəd kommersiya avtomobili, o cümlədən 2 min avtobus və elektrik avtobusu, 4 mindən çox qoşqu və yarımqoşqu, 41,7 min ədəd ağır avtomobil (o cümlədən 5 min K5 yük maşını), 4,85 min ədəd orta və yüngül tutumlu Compass avtomobili istehsal edib.
"2024-cü ildə biz 2023-cü ilin dekabrında direktorlar şurası və əsas səhmdarlar tərəfindən təsdiq edilmiş inkişaf strategiyasını həyata keçirərək irəliləməyə davam etmək niyyətindəyik. Kamaz istehlakçıları geniş çeşiddə və yüksək keyfiyyətli modellər ilə təmin etməyə davam edəcək", - Kamaz-ın Baş direktor Sergey Koqoqin bildirib.