Nvidia-nın gəlirləri proqnozları üstələyib - 3,7 DƏFƏ ARTIM
Kaliforniyada yerləşən çip istehsalçısı Nvidia, 2023-cü ilin son rübündə süni intellekt çiplərinə güclü tələbat səbəbindən gözləntilərin üstündə gəlir əldə etdi.Dünyanın aparıcı çip istehsalçılarından biri olan Nvidia şirkəti 2023-cü ilin son rübü üzrə balans hesabatını açıqlayıb.
Marja.az xəbər verir ki, Şirkətin gəlirləri bu dövrdə illik müqayisədə 265 faiz (3,65 dəfə) artaraq 22,1 milyard dollar təşkil edib.
Bloomberg-in sorğusunda iştirak edən analitiklərin proqnozu 20,41 milyard dollar idi.
Keçən ilin eyni dövründə 6,05 milyard dollar gəlir əldə edən Nvidia, son rüb üçün 24 milyard dollarlıq gəlir proqnozlaşdırmışdı.
Bu dövrdə hər səhmə düşən xalis mənfəət 5,16 dollara yüksəlib.
Məlumat mərkəzi gəlirləri əvvəlki ilə nisbətən 409 faiz artıb.
Nvidia şirkətindən Jensen Huang süni intellektdə mühüm bir mərhələnin olduğunu qeyd edərək, "Dünyada şirkətlərin, sektorların və ölkələrin tələbi artır" deyib.
Bu yaxınlarda süni intellekt çiplərinə güclü tələbatla Nvidia-nın bazar dəyəri 1,83 trilyon dollara çatıb və Amazon və Alphabetdən sonra ABŞ-ın üçüncü ən dəyərli şirkəti olub.