Türkiyədə aylıq inflyasiya sürətlənib
Türkiyə Statistika Xidməti (TÜİK) iyul ayı inflyasiya məlumatlarını açıqlayıb. İyulda inflyasiya aylıq 3,23, illik 61,78 artıb. İqtisadçılar iyulda inflyasiyanın 3,51 faiz artacağını gözləyirdilər.İyul ayında Türkiyədə aylıq inflyasiya sürətlənib.
Türkiyə Statistika Xidmətinin (TÜİK) açıqladığı məlumatlara görə, istehlak qiymətləri indeksi (inflyasiya göstəricisi) iyul ayında iyun ayı ilə müqayisədə 3,23 faiz artıb. İyun ayında istehlak qiymətləri indeksi aylıq 1,64 faiz artmışdı.
İlkin inflyasiyanın azalmaqda davam etdiyi müşahidə olunub. 2023-cü ilin iyul ayı ilə müqayisədə indeks 61,78 faiz artıb. İyunda indeksdə illik artım 71,60 faiz təşkil etmişdi.
İyunda illik baza inflyasiya 60,23 faiz olub. İyun ayında illik baza inflyasiya 71,41 faiz təşkil etmişdi.
Türk lirəsi Dollar qarşısında ucuzlaşmaqda davam edib. Bakı vaxtı ilə saat 12:20-də Dollar/TL məzənnəsi 0,4% artım ilə 33,34 lirə təşkil edib.