Rusiyanın idxalında rublun payı rekord səviyyədədir
İyun ayında rublun Rusiya idxalında payı 42,9 faizlə rekord həddə çatıb.Rusiyanın idxalında rublun payı rekord səviyyədədir. Marja xəbər verir ki, Rusiya Mərkəzi Bankının yaydığı məlumatlarda rublun və bəzi xarici valyutaların xarici ticarətdə istifadə səviyyələri ilə bağlı (xüsusi çəkiləri) məlumatlar yer alıb.
Belə ki, Rusiyanın Avropadan idxalında rublun payı iyun ayında may ayı ilə müqayisədə 4,3 faiz bəndi artaraq 58,7%, Afrikadan idxalında isə 9,3 faiz bəndi artaraq 54,1% olub.
Bu bölgələrdəki artımların təsiri ilə rublun Rusiyanın cəmi idxalındakı payı iyun ayında 42,9 faizlə rekord səviyyəyə çatıb. Rublun ölkə ixracındakı payı iyunda əvvəlki ayla müqayisədə 5,8 faiz bəndi artaraq 43 faizə yüksəlib.
Məlumatlara görə, may ayı ilə müqayisədə iyunda Rusiyanın xarici ticarətində dollar və avronun payı 20,1 faizdən 18,3 faizə düşüb.
Rusiya Qərb ölkələrinin sanksiyalarına görə xarici ticarətində “zəhərli” hesab etdiyi dollar və avronun payını azaltmağa çalışır.