Avropa İttifaqı ABŞ-ın iştirakı olmaadan Ukraynaya 44,48 milyard dollar kredit verə bilər
Avropa İttifaqı (Aİ) ABŞ-ın iştirakından asılı olmayaraq, 2024-cü ilin sonuna qədər Ukraynaya təxminən 44,48 milyard dollarlıq yeni kredit ayırmağa razılaşıb.
Marja xəbər verir ki, bu barədə “Financial Times” üç avropalı rəsmiyə istinadən məlumat yayıb.
Məlumata görə, belə birtərəfli addım, "Brüsselin Budapeştin ABŞ-ın dondurulmuş Rusiya aktivləri ilə kreditin ödənilməsində iştirak etmək üçün lazım olan zəmanətləri təqdim etməsinə mane olacağından qorxması fonunda" atıla bilər. Orban hökuməti qərarı ABŞ prezident seçkilərindən sonraya qədər təxirə salmağa çalışır, lakin Aİ yardımın 2024-cü ilin sonuna qədər Kiyevə çatmasını təmin etmək üçün indidən alternativ hazırlamalıdır.
"Təklifi oktyabrın sonuna qədər qəbul etmək təcilidir ki, birlik krediti gələcək ödənişlər üçün 2024-cü ilin sonuna qədər verilə bilsin", - qəzet qeyd edir.
Məlumata görə, yeni kreditin ayrılması yardımın genişləndirilməsi kimi qiymətləndiriləcək ki, bu da Macarıstanın vetosundan yan keçməyə kömək edəcək, yəni yekdil səs deyil, Aİ-yə üzv ölkələrin əksəriyyətinin dəstəyini tələb edəcək.
G7 liderləri iyunun 13-də İtaliyada keçirilən sammitdə 2024-cü ilin sonuna qədər dondurulmuş Rusiyanın aktivlərindən əldə olunan gəlirdən Ukraynaya 50 milyard dollar ayrılması barədə razılığa gəliblər. Mətndə qeyd olunur ki, Qərb maliyyə institutlarının yurisdiksiyası altında olan suveren Rusiyanın aktivləri “Rusiya hücumunu dayandırana və Ukraynaya vurduğu zərəri ödəyənə qədər” dondurulacaq. İyunun 14-də Vaşinqton administrasiyasının nümayəndəsi brifinqdə bildirib ki, Ukrayna G7 ölkələrindən 50 milyard dollar məbləğində krediti qrant kimi də nəzərdən keçirə bilər, bu kreditə görə, heç nə ödəməyə ehtiyac yoxdur.