İqtisadiyyat üzrə Nobel mükafatının yeni qalibləri açıqlanıb
İqtisadiyyat üzrə 2024-cü il Nobel Mükafatının qalibləri Daron Acemoğlu, Simon Johnson ve James A. Robinson olublar. Onlar təşkilatların necə formalaşdığı və onların rifah halına necə təsir etdiyinə dair araşdırmalarına görə iqtisadiyyat üzrə Nobel mükafatına layiq görülüblər.İsveç Kral Elmlər Akademiyasında keçirilən mətbuat konfransında iqtisadiyyat üzrə Nobel mükafatı laureatları açıqlanıb.
Marja.az xəbər verir ki, verilən məlumatda, 2024-cü il İqtisadiyyat üzrə Nobel Mükafatına, qurumların formalaşması və rifah üzərindəki təsirləri ilə bağlı araşdırmalarına görə, türkiyəli professor Dr. Daron Acemoğlunun, İngilis professor Simon Johnson-un və İngilis professor James A. Robinson-un layiq görüldüyü bildirilib.
İqtisadiyyat Elmləri üzrə Nobel Mükafatı Komitəsinin sədri akob Svensson mükafatı əsaslandırarkən, bu üçlüyün təşkilatlar üzərində apardığı araşdırmaları və xalqlar arasında inkişaf səviyyələrindəki fərqi təhlil etdiyini vurğulayıb.
Bildirilib ki, avropalılar dünyanın böyük hissələrini müstəmləkə etdikdə, bu cəmiyyətlərdəki qurumlar da dəyişib, lakin bu, hər yerdə eyni şəkildə baş vermir.
Harvard Universitetindən amerikalı professor Claudia Goldin qadınların işçi qüvvəsində yeri ilə bağlı araşdırmasına görə 2023-cü il iqtisadiyyat üzrə Nobel mükafatını qazanmışdı.