Maaşını həyat sığortasına köçürənlərin nəzərinə - Yalnız 50%-nin....
Azərbaycanda həyatın sığortasında dəyişiklik gözlənilir. Vergi Məcəlləsinə ediləcək dəyişikliklərə əsasən, bundan sonra fiziki şəxslər vergiyə cəlb olunan gəlirlərinin 50 faizi həcmində həyatın yığım sığortası üzrə gəlir vergisindən azad olacaqlar.
Hazırda işçi maaşının istədiyi hissəsini və ya tamamilə həyat sığortasına köçürə bilər. Belə olan halda vergi və sosial sığorta haqları işçiyə qalır.
Təklif edilən dəyişiklik aşağıdakı şəkildədir:
Həyat sığortası bazarındakı mənbəsinin "Marja"ya bildirdi ki, Məcəllənin 116.2 maddəsinə təklif edilən dəyişiklik aylıq gəlirlərinin 50%-inə qədər hissəsini həyatın yığım sığortasına qoşan şəxslərə təsir etməyəcəkdir:
"Bunu sadə misalla izah edək. Tutaq ki, vətəndaşın aylıq gəliri 1000 AZN-dir. İndiyə qədər vətəndaşın bu gəlirinə vergidən tam azadolma tətbiq edilirdisə, artıq yalnız həmin gəlirin 50 %-i (500 AZN) gəlir vergisindən azad olacaqdır. Yəni vətəndaş ay ərzində öz qazandığı gəlirdən 500 AZN-ə qədər hissəni həyatın yığım sığortasına qoşduqda, yönləndirilmiş bu məbləğ gəlir vergisindən tam azad olacaqdır. Belə ki əgər vətəndaş həyatın yığım sığortası üzrə aylıq 0-500 AZN arası sığorta haqqı ödəyirdisə, bu zaman təklif edilən dəyişikliyin ona heç bir təsiri olmayacaqdır, sığorta haqqı 500 AZN-dən çox olduqda isə, həmin 500 AZN tam olaraq vergidən azad olmaqda davam edəcəkdir, digər hissəyə isə gəlir vergisi tətbiq ediləcəkdir.
Qısaca desək, aylıq gəlirlərinin 50%-inə qədər hissəsini həyatın yığım sığortasına qoşan şəxslərə Vergi Məcəlləsinə edilən dəyişikliyin heç bir təsiri olmayacaqdır".