Hesabat və arayış təqdim etməyən kəndli cərimə oluna bilər
Azərbaycanda Dövlət Sosial Müdafiə Fonduna (DSMF) hesabatı və arayışı əsas olmadan müəyyən edilən müddətdə təqdim etməyən kəndlilər cərimələnə bilər.
"Marja" xəbər verir ki, Vergilər Məcəlləsinə aşağıdakı məzmunda 57.1-1-ci maddənin əlavə edilməsi təklif olunur:
-Mülkiyyətində olan kənd təsərrüfatına yararlı torpaqları istifadə edən fiziki şəxslərə və ailə kəndli təsərrüfatlarının əmək qabiliyyətli ailə üzvlərinə “Sosial sığorta haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 10-cu maddəsinin ikinci hissəsinin dördüncü və beşinci abzaslarında nəzərdə tutulan hesabatı və arayışı əsas olmadan müəyyən edilən müddətdə təqdim etməməyə görə – təqvim ili ərzində belə hallara birinci dəfə yol verdikdə minimum aylıq əmək haqqının 3 faizi, iki və daha çox dəfə yol verdikdə 6 faizi miqdarında maliyyə sanksiyası tətbiq edilir.
Qeyd edək ki, kənd təsərrüfatına yararlı torpaqları istifadə edən fiziki şəxslər və ailə kəndli təsərrüfatları sosial sığorta haqlarının uçotunu aparmalı və bu barədə sığortaçıya hesabat verməlidir. Həmçinin, hesabat dövründə fəaliyyət göstərmədiyi halda sığortaçıya hesabat əvəzinə hesabatın təqdim edilməsi üçün müəyyən edilmiş müddətdən gec olmayaraq fəaliyyətin olmaması barədə arayış verilməlidir.