İki şirkətin yarıdan çoxuna nəzarət etdiyi bazar
Bu ilin yanvar-oktyabr aylarında Azərbaycanda toplanmış 617,171 milyon manat sığorta haqqının 344,858 milyon manatı və yaxud 55,9%-i "PAŞA Həyat Sığorta" və "PAŞA Sığorta" ASC-lərin payına düşüb.
Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatasının açıqladığı statistika hesabata görə, "PAŞA Holdinq" MMC-yə daxil olan bu şirkətlər müvafiq olaraq 226,793 milyon manat (36,75%) və 118,065 milyon manat (19,15%) sığorta haqqı toplayıblar.
Daxilolmaların məbləğinə görə, 3-cü yerdə 46,133 milyon manatlıq (7,5%) göstərici ilə "Atəşgah Həyat Sığorta" ASC, 4-cü yerdə 40,58 milyon manatlıq (6,6%) göstərici ilə Dövlət Sığorta Kommersiya Şirkəti ("Azərsığorta"), 5-ci yerdə isə 31,199 milyon manatlıq (5%) göstərici ilə "Atəşgah Sığorta" ASC qərarlaşıb. İlk 5-liyə daxil olan şirkətlərin ümumi yığımları 462,77 milyon manat təşkil edib ki, bu da bazarın 75%-i deməkdir.
21 sığortaçı arasında ən az sığorta haqqı toplayanlar isə "Naxçıvan Sığorta" (221 min manat), "Amrah Sığorta" (509 min manat) və "Bakı Sığorta" (783 min manat) ASC-lərdir. Bu şirkətlərin ümumi yığımları 1,513 milyon manat təşkil edib ki, bu da bazarın cəmi 0,2%-i deməkdir.
Qalan 13 sığorta şirkətinin yığımları isə 1-23 milyon manat arasında dəyişir və onların bazar payı 152,888 milyon manat və yaxud 24,8%-dir.
Ödənişlərin 52%-ni "PAŞA Holdinq" həyata keçirir
Bu ilin yanvar-oktyabr aylarında Azərbaycanda həyata keçirilmiş 205,96 milyon manatlıq sığorta ödənişlərinin 51,5%-i və yaxud 106,001 milyon manatı "PAŞA Həyat Sığorta" və "PAŞA Sığorta" ASC-lərin payına düşüb.
"PAŞA Holdinq" MMC-yə daxil olan bu şirkətlər müvafiq olaraq 64,479 milyon manat (31,3%) və 41,522 milyon manat (20,2%) ödəniş ediblər.
Ödənişlərin məbləğinə görə, 3-cü yerdə 16,837 milyon manatlıq (8,2%) göstərici ilə "Atəşgah Sığorta" ASC, 4-cü yerdə 12,937 milyon manatlıq (6,3%) göstərici ilə "Atəşgah Həyat Sığorta" ASC, 5-ci yerdə isə 12,371 milyon manatlıq (6%) göstərici ilə Dövlət Sığorta Kommersiya Şirkəti ("Azərsığorta") qərarlaşıb. İlk 5-liyə daxil olan şirkətlərin ümumi ödənişləri 148,146 milyon manat təşkil edib ki, bu da bazarın 72%-i deməkdir.
21 sığortaçı arasında ən az ödəniş edənlər isə "Naxçıvan Sığorta" (3 manat), "Amrah Sığorta" (62 min manat) və "Bakı Sığorta (174 min manat) ASC-lərdir. Bu şirkətlərin ümumi ödənişləri 239 min manat təşkil edib ki, bu da cəmi 0,1%-lik pay deməkdir.
Qalan 13 sığorta şirkətinin ödənişləri 57,575 milyon manat və yaxud bütün ödənişlərin 27,9%-i qədərdir.