BOKT zərərdən mənfəətə keçib
"İnkişaf üçün maliyyə" BOKT ötən ili mənfəətlə başa vurub
"İnkişaf üçün maliyyə" MMC bank olmayan kredit təşkilatı (BOKT) 2018-ci ili 1 milyon 494 min manat xalis mənfəətlə başa vurub. Halbuki, BOKT 2017-ci ildən 269 min manat xalis zərərlə çıxmışdı.
Ötən il "İnkişaf üçün maliyyə"nin gəlirləri 3 milyon 477 min manat, xərcləri 1 milyon 799 min manat, xüsusi ehtiyatlara ayırmalar üzrə qənaəti 575 min manat, mənfəət vergisi ödəmələri isə 759 min manat təşkil edib.
Bu il yanvarın 1-nə "İnkişaf üçün maliyyə"nin aktivləri 4 milyon 382 min manat olub ki, bu da illik müqayisədə 20,6% azdır. Bunun 2 milyon 935 min manatı müştərilərə verilmiş xalis kreditlərdir. 2018-ci ildə BOKT-un kredit portfeli 28,7% kiçilib.
Hesabat dövründə "İnkişaf üçün maliyyə"nin öhdəlikləri 50,6% azalaraq 2 milyon 570 min manata düşüb, balans kapitalı isə 5,7 dəfə artaraq 1 milyon 813 min manata çatıb.