ABB-nin biznes krediti portfelində böyük artım
Bizneslərin etibarlı tərəfdaşı olan ABB-nin biznes krediti portfeli 2023-cü ilin 10 ayında ilin əvvəli ilə müqayisədə 46,5% artaraq 2,4 milyard manata çatıb. Kredit portfelində qeyri-neft sektorunun payı 1 milyard 997 milyon manata yüksəlib.
Marja.az xəbər bu barədə ABB-nin Korporativ biznes departamentinin direktoru Ülvi Qasımov sosial şəbəkə hesabında məlumat paylaşıb.
O qeyd edib ki, kiçik və orta sahibkarlar üzrə kredit portfeli müvafiq dövrdə 59.4% artaraq 131 milyon manata, mikrokreditlər üzrə kredit portfeli isə 24,4% artaraq 24,6 milyon manata çatıb.
2023-cü ilin 10 ayı ərzində ABB-nin verdiyi biznes kreditlərinin 99%-i qeyri-neft sektorunu əhatə edib. Sektorlar üzrə ən boyük artımlar nəqliyyat, yeyinti və ilkin tələbat mallarının ticarəti, tikinti, qeyri-qida məhsullarının ticarəti, informasiya, rabitə və digər bu kimi sahələrin payına düşür.