Deutsche Bank-dan FED-in faizləri ilə bağlı PROQNOZ
Deutsche Bank iqtisadçıları bildirirlər ki, ABŞ-da tənəzzül olarsa, FED gələn il faizlərini 1,75 bənd azaldacaq.Gələn ilin ilk yarısında ABŞ-da mülayim tənəzzül baş verəcəyi üçün ABŞ Mərkəzi Bankı (FED) uçot dərəcəsini bazarların hazırda ehtimal etdiyindən daha kəskin azaldacaq.
Marja.az xəbər verir ki, bunu Deutsche Bank-ın iqtisadçıları proqnozlaşdırıblar.
Deutsche Bank iqtisadçıları faiz dərəcələrinin azaldılmasının 2024-cü ildə 1,75 faiz bəndi olacağını proqnozlaşdırıblar.
FED-in faiz dərəcəsi hazırda 5,25 faiz-5,50 faiz aralığındadır. Əgər Deutsche Bank iqtisadçılarının proqnozu özünü doğruldarsa FED-in faizləri 3,5 faiz-3,75 faiz aralığına enəcək.
Deutsche Bank-ın yüksək səviyyəli meneceri Brett Ryan, Deutsche Bank-ın 2024-cü ilin birinci yarısında ABŞ-da mənfi iqtisadi artım gözlədiyini bildirib. Bu da işsizlik səviyyəsinin hazırkı 3,9 faizdən gələn ilin ortalarında 4,6 faizə qədər yüksəlməsinə səbəb olacaq.
Deutsche Bank, FED-in 2024-cü ilin iyununda keçiriləcək iclasında faizlərində ilkin 0,50 bənd, ardınca isə ilin qalan hissəsində əlavə 1,25 bəndi endirim gözləyir.
FED-in 2022-ci ilin mart ayından etibarən faiz dərəcələrini 5,25 baza bəndi artırmasına baxmayaraq, ABŞ iqtisadiyyatında tənəzzül baş verməyib.