100 milyon manat elan etmişdi, 150 milyon manat cəlb etdi
12 dekabr 2023-cü il tarixində Bakı Fond Birjasında Azərbaycan Respublikası Maliyyə Nazirliyinin AZ0201040315 ISIN-li, 100 milyon manat həcmində, 1092 gün olan tədavül müddətli Kuponlu, Dövlət Ortamüddətli İstiqrazlarının (DOİ) yerləşdirilməsi üzrə hərrac keçirilib.
Marja.az Birjanın yaydığı məlumata itinadən xəbər verir ki, hərrac zamanı 21 investor tərəfindən qiymət intervalı 89.8961(9.98%) manat və 99.4600 (6.2%) manat olan 60 sifariş təqdim edilib.
Maliyyə Nazirliyinin qərarına əsasən istiqrazların kəsmə qiyməti və orta ölçülmüş qiyməti 99.4600(6.2%) manat müəyyən edilib.
Sifarişlərin nominal qiymətlə ümumi məbləği 362 milyon 520 min 200 manat, yerləşdirilmiş həcmi isə 150 milyon manat təşkil edib.
İstiqrazların ödəmə tarixi 8 dekabr 2026-cı ildir.
Hərrac iştirakçıları 13 dekabr 2023-cü il tarixinədək istiqrazların alışı üzrə öhdəliklərini icra etməlidirlər.
Əlavə edək ki, Maliyyə Nazirliyi 2023-cü ilin 11 ayında dövlət istiqrazlarının yerləşdirilməsi üsulu ilə 3 milyard manat cəlb edib.