Neft qiymətləri son 5 ayın ən aşağı səviyyəsinə düşüb
Zəif tələb və faiz dərəcələrinin daha uzun müddət yüksək səviyyələrdə qalacağına dair narahatlıqlar bu həftə neft qiymətlərində kəskin itkilərə səbəb olub.
Marja.az xəbər verir ki, ABŞ-ın rekord səviyyədə hasilatı, Çin tələbindəki yavaşlama ilə bağlı artan narahatlıqlar, FED-dən pul siyasəti ilə bağlı qeyri-müəyyənlik kimi amillər xam neftə mənfi təsir edir.
Bakı vaxtı ilə saat 10:24-ə olan məlumata görə, Fevralda başa çatan Brent markalı neftin fyuçersləri 0,3% ucuzlaşaraq 73,01 dollara, Qərbi Texas markalı neftin fyuçersləri isə 0,2% ucuzlaşaraq barel üçün 68,42 dollara düşüb. Hər iki müqavilə iyul ayından bəri ən aşağı səviyyədədirş
Qiymətlərin düşməsinə Enerji İnformasiya Administrasiyasının neft qiymətləri ilə proqnozu da təsir edib, çünki Administrasiya 2024-cü il üzrə Brent neftin qiymət proqnozunu bir barel üçün 10 dollar azaldaraq 83 dollara endirib.