"Bayer" şirkəti məktəbdə kimyəvi maddənin sızmasına görə 850 milyon dollar ödəyəcək
Reuters: Məhkəmə Bayer-i ABŞ məktəbində kimyəvi maddələrin sızmasına görə 850 milyon dollar ödəməyə məcbur etdiABŞ-da məhkəmə Almaniyanın "Bayer" şirkətini məktəbdə polixlorlu bifenillərin sızması ilə bağlı iddiada 850 milyon dollardan çox ödəməyə məcbur edib.
Marja.az xəbər verir ki, bu barədə "Reuters" məlumat yayıb.
2018-ci ildə Bayer tərəfindən satın alınan "Monsanto" kimya şirkətinə qarşı məhkəmə iddiaları bir neçə il əvvəl Monrodakı məktəbdə müəllimlər, işçilər və tələbələr tərəfindən qaldırılıb. İddiaçılar iddia edirlər ki, 1970-ci illərin sonlarında qadağan edilmiş işıqlandırma qurğularından kimyəvi maddələrin sızması nəticəsində onlar qalxanabənzər vəzi xəstəliklərinə, xərçəngə və digər xəstəliklərə məruz qalıblar.
Hakimlər heyəti şirkətin keçmiş şagirdlərinə və məktəbdə vaxt keçirən valideynlərə 857 milyon dollar ödəməli olduğuna qərar verib.
Əvvəllər məhkəmə şirkətə bir neçə yüz milyon dollar məbləğində təzminat ödəməyə məcbur edən bir sıra oxşar vəsatətləri təmin etmişdir. Şirkət, 1977-ci ildən bəri polixlorlu bifenillərdən istifadə etmədiyini iddia edir, ittihamları qəti şəkildə rədd və ardıcıl olaraq hökmlərdən şikayət edir.