Bu il ölkədə ardıcıl iki CulTech Hakatonu keçirildi - QALİBLƏR
(®) 1-3 dekabr və 15-17 dekabr tarixlərində kreativ sektorda olan problemlərə innovativ həll yolları tapmağa çalışan komandaları birləşdirən CulTech hakatonları təşkil edilib.
Hakatonların hər biri 48 saat ərzində intensiv şəkildə davam edib yaradıcı məhsulların təqdimatı ilə başa çatıb.
Ümumilikdə 25 komandanın hazırladığı innovativ məhsullar incəsənətin müxtəlif sferalarını əhatə edib müzey, kino və musiqi sahəsinə daha çox fokuslanmışdır. İdeyalar münsiflər heyəti tərəfindən qiymətləndirilib və hər proqramda 3 qalib elan edilib. Qaliblərə həvəsləndirici elektron cihazlar hədiyyə olaraq təqdim olunub.
Münsiflərin dəyərləndirməsinə əsasən, "CulTech Hakatonu 1"də birinci yer “PixelPioneers”, ikinci yer “EnchaTech” və üçüncü yerin sahibi isə “404”, "CulTech Hakatonu 2"də isə 1-də birinci yer “Watch+s”, ikinci yer “Zoove” və üçüncü yerin sahibi isə “Chapline” komandaları olub.
Əlavə olaraq onu bildirək ki, hər hakatonda iştirak etmiş ən yaxşı komandalar növbəti inkubasiya xarakterli proqramlarda iştirak üçün dəvət ediləcəklər.
Qeyd edək ki, 1-ci və 2-ci “CulTech Hakaton”ları Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi və SUP.VC şirkətinin təşkilatçılığı ilə reallaşıb.