Türkiyə Mərkəzi Bankı faizini daha da artırdı
Türkiyə Cümhuriyyəti Mərkəzi Bankı (TCMB) uçot dərəcəsini 45 faizə qaldırdı.Türkiyə Cümhuriyyəti Mərkəzi Bankı (TCMB) 2024-cü ilin ilk faiz qərarını açıqladı.
Marja.az xəbər verir ki, TCMB-nin faizini 2,50 bənd dəartıraraq 42,50 faizdən 45 faizə çatdırıb.
İqtisadçılar da TCMB-nin faizini 2,50 faiz bənd artıracağını təxmin edirdilər.
Türkiyə Mərkəzi Bankı faizin artırılmasının sona çatacağına dair siqnallar verib.
Bakı vaxtı ilə saat 15:05-də ABŞ Dolları/Türk Lirəsi məzənnəsi 30,28 lirə səviyyələrində olub.
TCMB-nin açıqlamasında bildirilir:
"Dekabr ayında inflyasiyası son İnflyasiya Hesabatında təqdim edilən proqnoza uyğun olaraq artmışdır. Daxili tələbin hazırkı səviyyəsi, xidmət qiymətlərindəki artım və geosiyasi risklər inflyasiya təzyiqlərini canlı saxlayır. Digər tərəfdən, son göstəricilər göstərir ki, daxili tələbin tarazlanması, faizin artırılmasının maliyyə şərtlərinə əks olunması ilə gözlənilən dezinflyasiya prosesinə uyğundur. İdarə Heyəti inflyasiya gözləntilərində və qiymət davranışında məhdud yaxşılaşmanın davam etdiyini qiymətləndirir. Xarici maliyyələşdirmə şərtləri, ehtiyatların gücləndirilməsi, cari əməliyyatlar balansında yaxşılaşma və türk lirəsi aktivlərinə tələbat məzənnə sabitliyinə və pul siyasətinin effektivliyinə töhfə verməkdə davam edir. Bu kontekstdə aylıq inflyasiyanın əsas tendensiyası azalmağa davam etmişdir.
İdarə Heyəti monetar sərtləşdirmənin (faizin artırılmasının) gecikmiş təsirlərini nəzərə alaraq dezinflyasiyanın yaradılması üçün tələb olunan səviyyəsinə çatdığını və bu səviyyənin zərurət yarandıqca qorunub saxlanacağını qiymətləndirmişdir. İdarə Heyəti, aylıq inflyasiyanın əsas tendensiyası əhəmiyyətli dərəcədə azalana və inflyasiya gözləntiləri proqnozlaşdırılan proqnoz diapazonuna yaxınlaşana qədər uçot dərəcəsinin cari səviyyəsinin qorunub saxlanacağını qiymətləndirdi. İnflyasiya üçün əhəmiyyətli və daimi risklər olduğu halda, monetar sərtliyə yenidən baxılacaq".