Türkiyənin məktəbli geyimləri daha ucuz satılır - YERLİ GEYİMLƏR VİTRİNDƏ QALIB
Azərbaycanda Türkiyə istehsalı olan məktəbli geyimləri Bakı Tikiş Evinin geyimlərdən daha ucuz satılır.
“Marja”nın məlumatına görə, qiymət fərqi 45%-dən başlayır və 2 dəfəyədək çatır. Məsələn, “İlin 5 fəsili” mağazasında Türkiyənin “Çetin” şirkətinin istehsalı olan məktəbli şalvarı 11 manata təklif edilir. “Ucuzluq” mağazasında isə yerli istehsal məktəbli şalvarı 15,60 manata sartışa qoyulub.
Türkiyədən idxal edilmiş köynəklər 6-10 manat civarında qiymətlərə satılır. Yerli istehsal məktəbli köynəkləri isə 13-15 manat civarındadır. Çin və digər ölkələrdən idxal olunmuş köynəklər də daha ucuzdur.
Alıcılar Türkiyədə istehsal olunmuş məktəbli geyimlərinin Azərbaycan istehsalı olan geyimlərdən daha keyfiyyətli olduğunu da bildirirlər.
Lirənin Dollar və Manat qarşısında ucuzlaşması Türkiyə istehsalçılarına xarici bazarlarda endirimlər etməyə imkan verib. Əgər bir il əvvəl 1 Türk Lirəsi təxminən 50 qəpik təşkil edirdisə, bu gün 28 qəpikdir (Lirə Manat qarşısında 44% ucuzlaşıb).