Gömrük rüsumları soğan bazarının strukturunu dəyişib
Oktyabrın sonunda Azərbaycan hökuməti tərəfindən yerli istehsalın təşviqi və bazarın qorunması üçün tətbiq olunan bir sıra qida və qeyri-ərzaq məhsulları üçün proteksionist gömrük rüsumlarının qüvvədə olma müddəti başa çatır (23 sentyabr 2016-cı il tarixli 367 saylı Qərar, http://www.e-qanun.az/framework/33848,).
Bu ilin altı ayında Azərbaycana 60 ton soğan idxal edilib, bunun üçün idxal rüsumu 0.20 dollar / kq təşkil edib. 2017-ci ildə idxalın həcmi 63 ton olub. amma 2016-cı ildə tələbatın ödənilməsi üçün təxminən 13,3 min ton soğan xaricdən təmin edilmişdi.
Ötən il ölkədə rekord həcmdə soğan istehsal edilib (207,5 min ton), bunun 27,2%-i ixrac olunub. Bu ilin ilk yarısında xaricə 13,8 min ton məhsul satışından 4 milyon dollardan çox gəlir əldə edilib. Soğanın kiloqramı orta hesabla 0,29 dollara satılır.