"Qonşu ölkəyə 20 min ton hallabonq göndərəcəyik”
Cənub bölgəsində hallabonq yetişdirməklə məşğul olan aqranom Xalıq Talıbov isə bildirir ki, Azərbaycan bu meyvənin ərsəyə gətirildiyi 5 ölkədən biridir.
"Dünyada daha 4 ölkədə - ABŞ, Fransa, Yaponiya və Cənubi Koreyada hallabonqa rast gəlmək mümkündür. Bu meyvə xaricdə dekapon, siorami və sumu adı ilə məşhurdur, ilk dəfə 1972-ci ildə Yaponiyada mandarindən calaq yolu ilə alınıb və əkilməyə başlayıb. Onun diametri 8-10 sm, çəkisi isə 350-500 qramdır".
Fermerin sözlərinə görə, onun bağında 10 hektar ərazidə 3 791 ədəd hallabonq ağacı əkilib:
"Ölkədə bu nadir bitkiyə tələbat var. Mendeliyev cədvəlinə daxil olan bütün elementlər onun tərkibində mövcuddur. Əkildikdən 2-3 sonra hallabonq ağacı məhsul verməyə başlayır. Yeri yaxşı olsa, normal qulluq edilsə il ərzində 4-5 dəfə məhsul götürmək mümkündür. Hazırda hər ağacın məhsuldarlığı 30-40 kq-dır. 10 ilə məhsuldarlıq 250 kq-a çatır. 1 kq məhsulun qiyməti 5-10 manat civarındadır. Bu yaxınlarda müqavilə imzalamşıq, məhsullarımız Rusiya bazarlarına çıxacaq. Qonşu ölkəyə 20 min ton hallabonq göndərəcəyik”.