Apteklər üçün daha sərt cəzalar gəlir
Azərbaycanda apteklərin fəaliyyət qaydalarının pozulmasına görə cəzaların sərtləşdirilməsi planlaşdırılır
İnzibati Xətalar Məcəlləsində apteklərin fəaliyyət qaydalarının pozulmasına görə cəzaların sərtləşdirilməsi ilə bağlı dəyişikliklərin edilməsi təklif olunur.
Dəyişikliklərə əsasən, Məcəlləyə 452.3-cü maddənin əlavə edilməsi təklif olunur. Aptek təşkilatlarına dair tələblərin pozulmasına görə vəzifəli şəxslər 500 manatdan 700 manatadək məbləğdə, hüquqi şəxslər 1000 manatdan 2000 manatadək məbləğdə cərimə edilir.
Bundan başqa, Məcəlləyə 221.10 və 221.11-ci maddələrin əlavə edilməsi təklif olunur. Bu maddələr dərman vasitələrinin istehsalına, daşınmasına və saxlanmasına, eləcə də topdan satışına dair tələblərin pozulmasına görə cərimə sanksiyalarının tətbiq edilməsini nəzərdə tutur.
İnzibati Xətalar Məcəlləsində dəyişikliklər layihəsinə noyabrın 30-da parlamentin plenar iclasında baxılması planlaşdırılır.