Azərbaycanda aparıcı neft maşınqayırma zavodu özəlləşdirilir
Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsi, Azərbaycanda aparıcı neft maşınqayırma müəssisələrindən olub, fontan armaturları, qazma robotları və siyirtmələr istehsal edən Neft Maşınqayırma Zavodunun özəlləşdirilməsi prosesinə başlayıb.
Səhmləri əldə etmək üçün ilk fürsət SC-nin öz işçilərinə verilir. ƏMDK onlara 15% (1 milyon 207.5 min ədəd) səhm satılacağını bildirib. Səhmlərin yerləşdirilməsi 13 noyabrdan 7 dekabr tarixinə qədər davam edəcək.
Səhm almaq üçün imtiyazı olan şəxslərin sayı bildirilmir. Şirkətdə təxminən 150 nəfər işləyir. Ancaq bu hüquq 1995-ci ilədək bu zavodda işləyən və təqaüdə çıxmış şəxslərə də verilir. Beləliklə, səhmdar cəmiyyətin səhmlərini tam şəkildə əldə etmək üçün onun əməkdaşları 2 milyon 415 min manat və ya 1,4 milyon ABŞ dolları ödəməlidirlər.
Ümumilikdə, Dövlət Əmlak Komitəsinin "Azneftkimyamaş" ASC-nin "Bakı Neft Maşınqayırma Zavodu" törəmə müəssisəsinin eyniadlı müstəqil müəssisəyə çevrilməsi barədə bu ilin 25 sentyabr tarixli qərarına əsasən, 8 milyon 50 min səhm buraxılıb. Müəssisənin nizamnamə kapitalı 3,5 milyon manat artaraq 16,1 milyon manata çatdırılıb.
"Bakı Neft Maşınqayırma Zavodu" törəmə müəssisəsi 2010-cu ildə "Azneftkimyamaş" ASC-nin iki maşınqayırma zavodunun birləşdirilməsi yolu ilə yaradılıb. Müəssisə Bakının Sabunçu rayonunun Zabrat qəsəbəsində yerləşir və 18,6 hektar ərazini əhatə edir. Zavodun tikiliərinin sahəsi 75 min kvadratmetrdir.
Nazirlər Kabinetinin 2016-cı il tarixli qərarına əsasən, "Azneftkimyamaş" ASC-nin bütün sənaye müəssisələri investisiya müsabiqəsi üsulu ilə özəlləşdirilməlidir.