“Bakı Telefon Rabitəsi”nin xalis mənfəəti 5% artıb
Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinə məxsus “Bakı Telefon Rabitəsi” MMC-nin cəmi aktivləri bu il yanvarın 1-nə 112 milyon 36 min manat təşkil edib.
Şirkətin maliyyə hesabatına görə, bu, ötən il yanvarın 1-i ilə müqayisədə 11% çoxdur.
Hesabat dövründə “Bakı Telefon Rabitəsi”nin cəmi kapitalı 13,8% artaraq 86 milyon 13 min manata, o cümlədən nizamnamə kapitalı 27,5% artaraq 41 milyon 553 min manata, cəmi öhdəlikləri isə 2,6% artaraq 26 milyon 23 min manata çatıb.
2017-ci ildə şirkətin göstərdiyi xidmətlərdən gəliri 67 milyon 945 min manat (2016-cı ilə nisbətən 1,3% az), xidmətlərinin maya dəyəri 35 milyon 325 min manat (9,9% az), ümumi, inzibati və digər əməliyyat xərcləri 30 milyon 249 min manat (66,5% çox), digər əməliyyat gəlirləri 13 milyon 642 min manat (3,9 dəfə çox), maliyyə xərcləri 415 min manat (48,6% az) təşkil edib. Son nəticədə ötən il rabitə müəssisəsinin vergiöncəsi mənfəəti 15 milyon 598 min manat (10,5% çox) olub.
2017-ci ildə “Bakı Telefon Rabitəsi” 2016-cı illə müqayisədə 22,1% çox – 5 milyon 354 min manat mənfəət vergisi ödəyib və ili 10 milyon 244 min manat xalis mənfəətlə başa vurub. Bu, əvvəlki illə müqayisədə 5,3% çoxdur.
Xatırladaq ki, “Bakı Telefon Rabitəsi” MMC 1997-ci ildən fəaliyyət göstərən “Bakı Telefon Rabitəsi” İstehsalat Birliyinin (BTRİB) bazasında ötən il yaradılıb.